CIMBÁLOVÁ MUZIKA Z LUŽIC, z. s.

Dětská cimbálová muzika z Lužic byla založena obcí Lužice již 30. 9. 2005. Zakladatelem a prvním vedoucím byl známý primáš cimbálové muziky Slovácko Přemysl Líčeník.  Od roku 2009 hraje dětská cimbálová muzika pod vedením paní Ivany Šimčíkové.

Družný kolektiv muzikantů z Lužic, Mikulčic, Moravské Nové Vsi pracuje opravdu s nadšením. Pravidelně se scházejí každý týden ke zkouškám (dokonce i v období prázdnin). Hrají na oslavách a kulturních akcích, přehlídkách dětských národopisných souborů, na vernisážích výstav nejen v Lužicích a v okolních obcích regionu Podluží, ale i mimo něj.

V roce 2008 reprezentovali obec Lužice a Českou republiku ve Francii na oslavách Johanky z Arcu v Orleans a v partnerské obci ISDES. V roce 2010 reprezentovali hodonínský okres v Rakousku na veletrhu zdraví v Zisterdorfu a zahráli v Praze při křtu knihy "Města a vesnice očima dětí", kdy kmotrou knihy byla Lucie Bílá. Úspěšné bylo také jejich vystoupení na dožínkách v Oldřichovicích, na Benefičním koncertu pro Nadaci Klokánek v Praze v roce 2011, a na folklorních festivalech v Maďarsku  a  na Slovensku.

Práce s dětskou muzikou je takový nekonečný příběh, protože se při tom, jak děti rostou a odcházejí, začíná pořád dokola s výchovou nových. Od založení prošlo cimbálovou muzikou i dětským národopisným souborem Lužičánek mnoho začínajících muzikantů, tanečníků a zpěváků. Většina z nich tuto oblast zájmové činnosti neopustila a lásku k folkloru i svůj talent rozvíjejí dál. Zpívají, hrají, tančí, jsou členy slováckých krúžkú, zakládají vlastní cimbálové muziky.