Zajímavá místa v obci

Areál Cihelna

Z MINULOSTI LUŽICKÉ CIHELNY – LUŽÁKU
Původně se pro rybník používal název Tihelňa. Jáma s vodou vznikla těžbou jílu, ze kterého se vyráběly cihly zvané kotovice. V roce 1926 si Tihelňu pronajal studnař František Novák a zřídil zde koupaliště. V období po druhé světové válce Rudolf Beneš  oupaliště postupně rekonstruoval. Zakoupil loďky, vybudoval dřevěné bazény, postavil můstek a bufet. Dalším organizátorem budování sportovního areálu byl Alfred Cupal. Postavil závodní plavecké dráhy na 25 m a 50 m, startovací plošiny s bloky, prostor pro vodní pólo a dva skokanské můstky s odrazovými prkny vysoké 2 m a 4,5 m. Bylo upraveno volejbalové hřiště s pískovým povrchem. Freda Cupal vedl trénink a získával mládež pro závodní plavání, organizoval plavecké závody a soutěže. Zájem o koupání, loďkaření a plavecké sporty byl mimořádný. Od sedmdesátých let areál koupaliště postupně chátral a zaniklo i soutěžní plavání.

SOUČASNOST
V současné době areál opět žije a vzkvétá. Získal podobu rekreačního a oddechového místa pro široké okolí. Je vhodným místem pro rybaření, v letních měsících zde probíhají kulturní pořady „Lužického léta“ i sportovní turnaje v nohejbalu, volejbalu a  pétanque. V zimních měsících je využíván pro otužilecké plavání.